Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Co to jest pompa ciepła monoblok?

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Co to jest pompa ciepła monoblok? Pompy ciepła to obecnie najbardziej pożądane urządzenia zapewniające komfort cieplny w domach jednorodzinnych i przedsiębiorstwach. Są one tanie w…

Co to jest pompa ciepła monoblok?

cze 24, 2022 | Poradniki

Co to jest pompa ciepła monoblok?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej pożądane urządzenia zapewniające komfort cieplny w domach jednorodzinnych i przedsiębiorstwach. Są one tanie w użytkowaniu, nie generują brudu i nie wymagają bieżącej obsługi.

W tym artykule przyjrzymy się specyficznemu typowi pompy ciepła – monoblokowi. Co to jest? Jakie ma właściwości? Gdzie warto je stosować?

Monoblok pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła monoblok różni się w swojej budowie i charakterystyce od stosowanych powszechnie splitów. W tym wypadku wszelkie elementy urządzenia zostały zamknięte w tylko jednej obudowie, którą umieszcza się na zewnątrz obiektu. Dzięki temu nie ma potrzeby wygospodarowania wolnej przestrzeni w budynku. Do jego wnętrza wprowadzane są wyłącznie rury, którymi płynie woda lub płyn niezamarzający. Sprawia to, że pracującej nawet przy dużych mrozach pompy ciepła monoblok nie słychać w domu, gdyż odgradzają nas od niej ściany zewnętrzne.

Monoblok pompa ciepła – gdzie się sprawdzi?

Pompę ciepła monoblok stosuje się w nowych i remontowanych budynkach, w których każda wolna przestrzeń jest na wagę złota.

Producenci oferują rozwiązania zarówno wysokotemperaturowe, umożliwiające podgrzewanie wody aż do 65°C, jak i skrojone pod potrzeby niedawno oddanych do użytkowania domów z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym (tu szczególnie zalecane są modele o mniejszej mocy – 5 kW czy 7 kW).

Monoblok pompa ciepła – uwaga na moc!

Jednym z kluczowych zadań audytu przedmontażowego jest precyzyjne dobranie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Błędne założenia mogą doprowadzić do sytuacji niedogrzania części obiektu i c.w.u lub w drugą stronę do niewykorzystania potencjału urządzenia. Pompy ciepła monoblok występują w najróżniejszych konfiguracjach. Najpopularniejszymi są maszyny o mocy 9 kW lub 12 kW. Renomowani producenci mają w swojej ofercie także mniejsze (5 kW czy 7 kW) czy większe urządzenia (16 kW). Dzięki temu wachlarzowi opcji pompy ciepła monoblok można stosować praktycznie w każdym obiekcie.

Pompa ciepła monoblok – cena!

Jak kształtuje się relacja pompa ciepła monoblok – cena?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że każda instalacja musi zostać dostosowana do istniejącego układu. To może skutkować koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w związku z wymianą skorodowanych czy wysłużonych zaworów lub rur. Adaptacja nowego źródła ciepła może wymagać też użycia dodatkowych zestawów wentylacyjnych, grzałek elektrycznych lub modułów do sterowania.

Na cenę pompy ciepła wpływa też renoma producenta czy sprawność. W przypadku pomp ciepła miarą wydajności jest współczynnik COP. Wskazuje on, ile kWh ciepła urządzenie przekazuje do budynku samemu pobierając 1 kWh prądu z sieci energetycznej. Im wyższa wartość COP, tym sprzęt będzie bardziej wydajny i droższy. Pompy ciepła monoblok potrafią osiągać COP na poziomie ponad 5, co oznacza, że nie odstają w tym względzie od splitów.

To wszystko sprawia, że cena danej pompy ciepła monoblok jest każdorazowo podawana indywidualnie.

Pompy ciepła monoblok – prosty montaż

Montaż pomp ciepła monoblok jest stosunkowo prostszy od splitów. W tym wypadku nie ma konieczności lutowania miedzianych rur, którymi popłynie gazowy czynnik roboczy. Serwisant nie musi także odsysać z nich powietrza pompą próżniową i nabijać układu precyzyjnie odmierzoną ilością czynnika roboczego. Do wykonania całego zadania nie jest wymagane zatem posiadanie uprawnień na f-gazy. To wszystko sprawia, że instalacja takiej pompy ciepła przebiega szybciej i łatwiej.

Pompy ciepła monoblok – gdzie kupić?

Zakup pompy ciepła to inwestycja w przyszłość. Początkowy wydatek szybko się wraca, a wpływ na opłacalność inwestycji mają także dostępne dofinansowania. Profesjonalna firma instalatorska zajmie się kompletem czynności związanych ze zmianą źródła ciepła: od doboru komponentów, przez montaż, uruchomienie, aż na pozyskaniu dotacji kończąc. ElektroSol ma na swoim koncie setki realizacji. W ofercie firmy znajdują się rozwiązania dopasowane na każdą kieszeń. Na stanie mamy markowe produkty japońskich marek czy niezawodne, budżetowe rozwiązania składane w całości w Europie. Jeśli są Państwo zainteresowani montażem monobloka, zapraszamy do kontaktu.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi