Czym jest pompa ciepła SPLIT
Zgodnie z danymi Raportu Polskiego Alarmu Smogowego w kwietniu 2022 roku przeciętna cena tony ekogroszku wynosiła 1980 złotych. Miesiąc później za ten sam zestaw trzeba było zapłacić już 1000 złotych więcej. I to pod warunkiem, że ekogroszek akurat znajdował się na stanie skupu, co wcale nie było oczywiste. Szalejąca cena ekogroszku to nie jedyny problem polskiego rynku energetycznego. Drożeją praktycznie wszystkie surowce, a dostawy gazu i węgla są ograniczone.
W obliczu tej sytuacji coraz więcej osób szuka rozsądnej alternatywy na zapewnienie sobie taniego i ekologicznego ogrzewania. Ten zapewniają pompy ciepła. Zainteresowanie nimi stale wzrasta, a jednym z podstawowych pytań przed jakim staje nabywca, jest wybór technologii budowy. W tym artykule odpowiemy na pytanie, gdzie najlepiej sprawdzi się pompa ciepła split.
Pompa ciepła split – co to takiego?
Pompa ciepła split składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest agregat, który montowany jest na zewnątrz budynku. To w nim wbudowano kompresor, parownik, zawór dławiący i wentylator, czyli podstawowe urządzenia odpowiadające za sprawną pracę instalacji. Drugą częścią składową pompy ciepła split jest jednostka wewnętrzna, w której skład wchodzą między innymi: skraplacz, pompa obiegowa i grzałka elektryczna.
Powietrzna pompa ciepła split – gdzie montować?
Powietrzną pompę ciepła split można montować praktycznie w każdym obiekcie. Agregat zazwyczaj montowany jest przy ścianie budynku, z kolei mniejsza jednostka wewnętrzna znajduje się w budynku. Oba urządzenia są łączone miedzianymi rurkami, przez które przepływa czynnik roboczy. Całą operację musi przeprowadzić odpowiednio wykwalifikowany pracownik. Z uwagi na kompaktowe rozmiary jednostki wewnętrznej, nie powinno być problemów z jej zmieszczeniem w większości domów. Idealnie do tego celu nadają się różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze, garaże czy kotłownie. Pompy ciepła typu monoblok są zalecane tam, gdzie faktycznie nie ma miejsca na dodatkowy sprzęt lub ewentualne łączenia obu jednostek byłyby bardzo długie.
Pompa ciepła monoblok czy split – co w przypadku mrozów?
Jeśli zadajemy sobie pytanie, czy lepsza dla nas będzie pompa ciepła monoblok czy split, warto wziąć pod uwagę kwestię pracy podczas silnych mrozów. Powietrza pompa ciepła split dzięki swojemu podziałowi na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną chroni użytkownika przed działaniem niskich temperatur. W agregacie nie ma żadnego składnika ulegającego zamarznięciu. Pomiędzy oboma jednostkami krąży gazowy czynnik roboczy, który nie zamarznie w strefie klimatu umiarkowanego.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku pompy monoblok. Jeśli ta obsługuje grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, dochodzi do niej woda. W tej sytuacji zabudowanie całej jednostki na zewnątrz budynku musi być rozwinięte o odpowiedni system zabezpieczeń przed zamarznięciem wody. Do tego mogłoby potencjalnie dojść w razie przerw w dostawie energii elektrycznej.
Pompa ciepła monoblok czy split – ważny jest też hałas
Zasadniczo pompa ciepła nie generuje dużego hałasu. Wyższe dźwięki uaktywniają się tylko podczas ewentualnych mrozów. Podstawowym urządzeniem wydającym sygnały jest sprężarka i wentylator. Te znajdują się w jednostce zewnętrznej, zatem ich działanie jest przytłumione przez przegrody domu. Powietrzna pompa ciepła split powoduje porównywalny hałas do pomp monoblok. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązania, ewentualne dźwięki pracy w żaden sposób nie powinny przeszkadzać użytkownikowi.
Pompa ciepła monoblok czy split – na koniec montaż
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że samodzielny montaż pompy ciepła jest niebezpieczny i zagraża otoczeniu. W tym wypadku warto wynająć specjalistów z uprawnieniami elektrycznymi i na F-gazy.
Montaż monobloka jest stosunkowo prostszy. Układ chłodniczy znajduje się w jednym bloku i nie wymaga prac instalacyjnych. Znajduje się w nim także mniejsza ilość czynnika chłodniczego, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia prawodawstwa polskiego. Pompa ciepła split wymaga niewątpliwie większej uwagi i umiejętności, a jej montaż jest trochę dłuższy.
Pompa ciepła split – czy warto?
Powietrzna pompa ciepła split ma szereg zalet. Jest tania w użytkowaniu, wydajna oraz bezpieczna. Nie wymaga bieżącej obsługi oraz nie generuje brudu. To urządzenie przyszłości, które niebawem każde gospodarstwo domowe będzie miało na swoim wyposażeniu.
Jeśli są Państwo zainteresowaniu zakupem i montażem tego typu rozwiązania, zachęcamy do kontaktu z doradcami ElektroSol. Nasz doradca dobierze parametry urządzenia, podpowie, który model najlepiej sprawdzi się w domu, przeprowadzi też przez proces montażu oraz pozyskiwania dotacji.