Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Kiedy warto zastosować pompę ciepła

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Kiedy warto zastosować pompę ciepła Szukając nowego systemu ogrzewania do gospodarstwa domowego coraz chętniej wybieramy pompy ciepła. Głównym czynnikiem motywującym do podjęcia tej decyzji jest…

Kiedy warto zastosować pompę ciepła

cze 14, 2022 | Poradniki

Kiedy warto zastosować pompę ciepła

Szukając nowego systemu ogrzewania do gospodarstwa domowego coraz chętniej wybieramy pompy ciepła. Głównym czynnikiem motywującym do podjęcia tej decyzji jest niski koszt użytkowania. Montaż pompy ciepła zapewnia nam pełną niezależność od rosnących cen paliw kopalnych. Deficyty węgla i rekordowy koszt zakupu ekogroszku nie stanowi już problemu. W tym artykule zastanowimy się, kiedy warto wykonać instalację pompy ciepła.

Gdzie wykonać montaż pompy ciepła?

Pierwszą dobrą informacją związaną z instalacją pompy ciepła jest możliwość zastosowania w różnych obiektach. Do wyboru mamy kilka wariantów urządzeń. Wyróżniamy:

Każdy typ urządzenia cechuje się specyficznymi właściwościami, a decyzja o montażu konkretnego modelu powinna być poprzedzona wnikliwym audytem przeprowadzonym przed doświadczonego doradcę. Ten w zależności od dostępnej powierzchni, zabudowy oraz wyników pomiarów proponuje optymalne rozwiązanie. Montaż pompy ciepła jest możliwy nawet wtedy, gdy wewnątrz budynku brakuje miejsca na jednostkę wewnętrzną. W tej sytuacji stosuje się tak zwane monobloki. Okazuje się zatem, że tego typu urządzenie można z powodzeniem użytkować praktycznie wszędzie.

Kiedy warto przeprowadzić instalację pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła jest opłacalny w wielu przypadkach. Zalety tego rozwiązania docenią:

 • Mieszkańcy nowego budownictwa – z uwagi na brak konieczności rezerwowania miejsca na kocioł na paliwo stałe oraz opał, istnieje możliwość zaoszczędzenia na przestrzeni i kosztach.
 • Mieszkańcy starszych domów – obecne ceny węgla, gazu i oleju sprawiają, że wielu mieszkańców chce wymienić wysłużone kotły. Pompa ciepła jest jednym z najtańszych systemów ogrzewania na etapie eksploatacji. Do pozyskania ciepła wykorzystuje darmowe i nieograniczone źródło naturalne.
 • Osoby ceniące sobie komfort – pompy ciepła są urządzeniami samoobsługowymi. Nie generują przy tym brudu i zanieczyszczeń.
 • Osoby preferujące szybki zwrot z inwestycji – pompy ciepła są urządzeniami trwałymi. Instalacje gruntowe są w stanie pracować nieprzerwanie nawet do 50 lat! Nieco krótsza jest żywotność urządzeń powietrznych. Biorąc pod uwagę obecne ceny na rynku paliw kopalnych oraz dofinansowania, realna stopa zwrotu z przedsięwzięcia to raptem około 3 -6 lat! Przez pozostały cykl życia sprzętu nasza instalacja generuje oszczędności. Są one jeszcze bardziej odczuwalne, jeśli połączymy użytkowanie pompy ciepła z energią pochodzącą z paneli słonecznych.
 • Osoby ceniące sobie rozwiązania ekologiczne – montaż pompy ciepła wiąże się z koniecznością zasilania elektrycznego. Jednakże, aby uzyskać 1 kW ciepła z OZE trzeba spalić mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego. Pompę ciepła można też połączyć z fotowoltaiką, co daje dodatkowe korzyści środowiskowe.

Instalacja pompy ciepła jest zalecana dla szerokiego grona potencjalnych nabywców. Czy są zatem jakieś sytuacje, gdy nie jest ona dobrym pomysłem?

Kiedy montaż pompy ciepła nie jest najlepszym pomysłem?

Odnawialne źródła energii mają szereg niezaprzeczalnych zalet, które sprawiają, że coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach domowych. Nie oznacza to jednak, że sprawdzą się zawsze. Kiedy zatem montaż pompy ciepła warto dokładnie przemyśleć?

 • Gdy planujesz wyprowadzkę – instalacja pompy ciepła podnosi wartość nieruchomości. Czy jednak warto w nią inwestować, jeśli w niedługim czasie zamierzamy się wyprowadzić? Tę kwestię każdy powinien przemyśleć samodzielnie.
 • Kiedy nie masz zdolności finansowej – brak funduszy nie jest wielkim problemem. Dzięki licznym programom dotacyjnym oraz preferencyjnym kredytom, nawet bez gotówki jesteśmy w stanie przeprowadzić montaż OZE. Ten szybko się zwróci na oszczędnościach z tytułu braku konieczności zakupu opału. Inaczej wygląda sytuacja z klientami wpisanymi na listy informacji kredytowej. W tym wypadku brak funduszy i osób, na które można przepisać umowę pożyczki, praktycznie wyklucza szansę na zakup urządzenia ekologicznego.
 • Kiedy dom wymaga termomodernizacji – jeśli mieszkamy w dużym obiekcie, który jest niedocieplony i źle zaizolowany, lepiej w pierwszej kolejności przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Dlaczego to tak ważne? Gdy obiekt generuje mniejsze straty energetyczne, wymaga mniej energii do osiągnięcia komfortu termicznego. To wiąże się z niższą inwestycją początkową.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszt zakupu i montażu urządzenia jest uzależniony między innymi od:

 • Technologii wykonania.
 • Mocy.
 • Producenta.
 • Dodatkowego osprzętu.
 • Zakresu robót dostosowawczych.
 • Długości gwarancji.
 • Firmy instalacyjnej.

Jeśli szukają Państwo rzetelnego wykonawcy, który zaproponuje rozsądne ekonomicznie rozwiązanie, zapraszamy do kontaktu z doradcami ElektroSol. U nas nabędziesz zarówno pompy gruntowe, jak i powietrzne. Oferujemy urządzenia sprawdzonych marek o różnych parametrach. Dzięki temu jesteśmy w stanie obsłużyć praktycznie każdego klienta. Zajmujemy się także zdobywaniem dofinansowania.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi