Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła?

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła? O tym, że montaż pompy ciepła w Rzeszowie jest opłacalny, nie trzeba dziś już nikogo przekonywać.…

O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła?

sie 18, 2022 | Poradniki

O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła?

O tym, że montaż pompy ciepła w Rzeszowie jest opłacalny, nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Dobrze dobrane urządzenie zapewni komfort cieplny rodziny na kilkanaście, a może nawet ponad dwadzieścia lat. Odnawialne źródła energii wykorzystujące ciepło z gruntu lub powietrza są także bezobsługowe i nie generują zanieczyszczeń powietrza. To najlepsza inwestycja, która wymaga jednak pewnej rozwagi. Działa tu zasada podobna jak na rynku fotowoltaiki czy motoryzacji – jeśli zależy nam na spokoju i żywotności, trzeba kupować od sprawdzonego doradcy. W tym artykule podpowiemy, jak w natłoku spływających ofert rozpoznać tę, która najlepiej zaspokoi nasze potrzeby.

Montaż pompy ciepła Rzeszów – doświadczenie

Montaż pompy ciepła w Rzeszowie to nie zasadzenie krzewów malin. Do jego wykonania trzeba specjalistycznej wiedzy, dużej precyzji i jasności umysłu. W przypadku wpięcia się do już istniejącego systemu ogrzewania, instalator musi zachować elastyczność, ale także przewidzieć potencjalne problemy, które mogą generować przestarzałe zawory, pompki czy rury. Działanie na zasadzie: „robię, co do mnie należy i znikam” zazwyczaj kończy się sporymi problemami dla użytkownika.

W związku z rozwojem branży pojawiło się na rynku wiele nowych firm, które sprzedają i instalują pompy ciepła dopiero od kilku miesięcy. Niejednokrotnie zdarza się nawet, że osoby, które jeszcze kilka miesięcy temu układały panele fotowoltaiczne na dachach, dziś w poszukiwaniu pracy przekwalifikowują się do montażu pomp ciepła. Takie szybkie i nieskoordynowane działanie ma niewiele wspólnego z rzetelnością. Dlatego zanim zaprosimy na rozmowę przedstawiciela firmy, warto sprawdzić portfolio. Cenne będą także oficjalne współprace z renomowanymi producentami oraz posiadane certyfikaty. Im więcej dowiemy się o firmie przed podpisaniem umowy, tym lepiej dla nas.

Czy pompa ciepła może chłodzić? – rodzaje urządzeń

Rynek zalewa oferta różnych pomp ciepła. Najpopularniejsze są urządzenia powietrzne, gdzie w ciągu zaledwie dwóch lat liczba dostępnych modeli i marek praktycznie się podwoiła. To oczywiście duża korzyść dla nabywców, ale też swoista pułapka. Łatwo bowiem zaufać osobie z rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, która wykorzystując niewiedzę, sprzedaje sprzęt niesprawdzony w praktyce.

Pompa ciepła ma w założeniu pracować co najmniej kilkanaście lat. Warto zatem zapłacić nieco więcej, a uzyskać sprzęt renomowanego producenta. Takie urządzenie będzie miało wyższą sprawność, zadziała nawet przy dużych mrozach, nie będzie generować nadmiernego hałasu. Może być także wyposażone w dodatkowe funkcje, jak chociażby opcję odwrócenia obiegu grzewczego. Czy pompa ciepła może chłodzić? Oczywiście! Wystarczy tylko o to podpytać na audycie.

Dobry instalator to taki, który może zaproponować modele najważniejszych graczy na rynku. Dzięki temu będzie w stanie dobrać urządzenie pod nasze indywidualne potrzeby.

Montaż pompy ciepła Rzeszów – profesjonalny audyt

Jeśli zaproszony audytor nie odwiedza naszej kotłowni, nie pyta o grubość przegród budowlanych ani nie sprawdza izolacji zadaszenia, możemy mieć pewność, że nie przeprowadził badania naszych potrzeb w sposób wystarczający. Fundamentem doboru pompy ciepła jest określenie zapotrzebowania na ciepło wytwarzane i dostarczane do domu. Błędy powodowane niekompetencją mogą mieć poważne konsekwencja dla użytkowników. Niedowymiarowane urządzenie spowoduje niedogrzanie pomieszczeń podczas chłodów i konieczność używanie alternatywnego źródła ciepła (np. grzejników elektrycznych), które zwielokrotni nasze koszty. Z kolei przewymiarowanie pompy ciepła to stracone pieniądze oraz potencjalne rozregulowanie mocy sprężarki.

Dobrą praktyką jest przeprowadzenie i udostępnienie szczegółowych wyliczeń. Zaleca się także wybór firmy, która jest w stanie przygotować projekt wykonawczy zawierający analizę termiczną.

Montaż pompy ciepła Rzeszów – umowa

Montaż pomp ciepła w Rzeszowie wiąże się z podpisaniem umowy. Każdy wykonawca ma swój wzór, który warto dokładnie przeczytać przed parafowaniem. Bardzo ważne jest w szczególności zwrócenie uwagi na kwestie wynagrodzenia, terminów oraz gwarancji. Inwestor musi mieć pewność, że instalacja zostanie wykonania w optymalnym dla niego czasie. Coraz głośniej słyszy się o przypadkach, gdy przez nieodebrany telefonu lub brak dostaw sprzętu określonej marki, klient musi czekać na swój montaż pół roku albo dłużej. To oczywiście wpływa znacząco na przygotowania do sezonu grzewczego. Odroczona instalacja to konieczność zakupu opału. To zmniejsza opłacalność ekonomiczną inwestycji. Umowa powinna jasno regulować termin wykonania oraz precyzować prawo do ewentualnych roszczeń związanych z niewywiązaniem się z wcześniejszych ustaleń.

Montaż pompy ciepła Rzeszów – pełna obsługa

Zakup nowego urządzenia grzewczego to nie tylko wizyta audytora w domu i proces montażowy, ale także szereg innych czynności. W zależności od typu produktu do wykonania będą także:

 • Przygotowanie projektu budowlanego i zgłoszenie zamiaru budowy (gruntowa pompa ciepła).
 • Wyniesienie i zezłomowanie pieca (jeśli wystąpi taka konieczność).
 • Wybór programu, sprawdzenie możliwości otrzymania wsparcia, przygotowanie wniosku i załączników o dofinansowanie.
 • Wykonanie dokumentacji powykonawczej.

Jeśli zależy Państwu na kompleksowej usłudze, zapraszamy do ElektroSol.

Pompa ciepła dofinansowanie 2022 – kwalifikowalność kosztów

Bardzo ważnym elementem obsługi instalacji OZE jest pozyskanie wsparcia finansowego. Z jednej strony mowa tu o preferencyjnych, ekologicznych kredytach. Ich oprocentowanie jest na tyle niskie, że miesięczne zobowiązanie nie ma większego wpływu na budżet domowy (zwolniony z opłat opałowych). Z drugiej, liczą się także bezzwrotne formy wsparcia. Dotacje z sekcji ‘pompa ciepła dofinansowanie 2022’, mogą pochodzić z co najmniej kilku funduszy. Program Czyste Powietrze jest zorientowany na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła. Moje Ciepło dotyczy nowego budownictwa. Z kolei Ciepłe Mieszkanie zostało dedykowane dla budynków wielorodzinnych. To oczywiście nie wszystkie dostępne nabory. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi wymaganiami podmiotowymi i przedmiotowymi. ElektroSol dysponuje urządzeniami spełniającymi rygorystyczne normy konkursów, jest w stanie także pomóc przy wyborze beneficjenta i pozyskaniu wszystkich niezbędnych załączników. Gra jest warta świeczki, bo maksymalne dotacje mogą zmniejszyć początkową inwestycję nawet o 90% kosztów!

Montaż pompy ciepła Rzeszów – serwis i gwarancje

Na koniec kwestie dotyczące przyszłości. Pompy ciepła, jak każde urządzenia elektroniczne, mogą ulec uszkodzeniu. Przy prawidłowym doborze i montażu zdarza się to rzadko, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Dzięki gwarancji użytkownik zyskuje pewność,że jego urządzenie będzie działać poprawnie, a w razie awarii producent dokona bezpłatnych napraw. Jednym z warunków skorzystania z gwarancji jest przeprowadzanie regularnych przeglądów serwisowych. Najlepiej, jeśli takie usługi świadczy firma, która montowała nam pompę ciepła. W tym wypadku użytkownik nie musi nawet pamiętać o upływającym terminie przeglądu – wszystkim zajmie się firma instalatorska!

Pompa ciepła dofinansowanie 2022 – podsumowanie

Zakup pompy ciepła jest inwestycją w swój komfort oraz portfel. Przy rosnących cenach paliw stałych stopa zwrotu z montażu pompy ciepła w Rzeszowie wynosi około 3-4 lat! Żeby korzystać z zalet tego odnawialnego źródła energii, należy kupić sprzęt renomowanej firmy, dostosowany do naszego domu. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym warunkach. Przeciętny Polak niebędący specjalistą w tej branży, nie jest w stanie odpowiednio dobrać sprzętu. Tu wymagana jest pomoc specjalisty z firmy instalatorskiej. Im taka osoba ma większe kwalifikacje i doświadczenie, tym większa szansa, że dokona za nas optymalnego wyboru. Jak rozpoznać ją w tłumie napływających ofert? Pomocne okażą się następujące pytania:

 • Jakie jest Państwa doświadczenie?
 • Jakie ma Pan/Pani kwalifikacje?
 • Czy posiada Pan/Pani ukończone szkolenia/certyfikaty?
 • Jakie pompy mają Państwo w swojej ofercie?
 • Czy pompa ciepła może chłodzić?
 • Jaki jest termin wykonania usługi i jakie są konsekwencje niedotrzymania go?
 • Ile wynosi okres gwarancji?
 • Czy można u Państwa przeprowadzić przeglądy serwisowe akceptowane przez producenta urządzenia?
 • Jakie dofinansowanie mogę uzyskać?
 • Kto zajmuje się kwestiami formalnymi?

Zachęcamy do kontaktu z firmą ElektroSol. Działamy kompleksowo – od przeprowadzenia audytu, przez podpisanie transparentnej umowy i montaż, aż na załatwieniu wszelkich formalności prawnych i finansowych kończąc.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi