Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Pompa ciepła jako alternatywa dla klimatyzacji

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Pompa ciepła jako alternatywa dla klimatyzacji Pompy ciepła to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w segmencie ogrzewania domu. Pozwalają one w ekologiczny sposób zapewnić komfort termiczny obiektu…

Pompa ciepła jako alternatywa dla klimatyzacji

lip 22, 2022 | Poradniki

Pompa ciepła jako alternatywa dla klimatyzacji

Pompy ciepła to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w segmencie ogrzewania domu. Pozwalają one w ekologiczny sposób zapewnić komfort termiczny obiektu oraz podgrzać wodę użytkową. Nie każdy jednak wie, że omawiane urządzenia można wykorzystać także do generowania chłodu. W związku z powyższym powstanie zasadne pytanie: pompa ciepła czy klimatyzacja? W tym artykule podpowiadamy, jakie są różnice między obiema technologiami oraz dlaczego warto wyposażyć się w klimakonwektory.

Pompa ciepła klimatyzacja – wiele funkcji w jednym urządzeniu

O pompach ciepła mówi się ostatnio bardzo dużo, a to ze względu na ich funkcję grzania. Dzięki niej stanowią idealną alternatywę dla kotłów na paliwa stałe. Warto jednak pamiętać, że część urządzeń jest dostosowana, także do chłodzenia obiektu. Jeśli zależy nam na produkcie „dwa w jednym”, warto wspomnieć o tym podczas audytu. Doświadczony doradca wskaże pompy, które są w stanie chłodzić przestrzeń na jeden z dwóch sposobów:

 • Z wykorzystaniem naturalnego chłodu zawartego w gruncie lub wodzie (mowa tu o gruntowych pompach ciepła z odwiertami pionowymi),
 • Z wykorzystaniem odwróconego obiegu chłodniczego pompy ciepła (chłodzenie aktywne).

Pierwsza z metod jest niemal bezpłatna w eksploatacji. Zapewnia efekt chłodzenia na poziomie zbliżonym do 10°C. Oznacza to, że jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi 33°C, używając gruntowej pompy ciepła, będziemy w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach do 23°C.

A jak to wygląda w przypadku chłodzenia aktywnego?

Pompa ciepła klimatyzacja – na czym polega chłodzenie aktywne?

Chłodzenie aktywne najczęściej spotykamy w pompach ciepła typu powietrze-woda. Użytkowanie tej funkcji jest możliwe dzięki odwróceniu obiegu chłodniczego. Do tego celu wykorzystuje się zawór czterodrogowy, który dokonując korekty obiegu, jednocześnie zachowuje stały kierunek tłoczenia sprężarki (skraplacz i parownik zamieniają się rolami). Rolę dolnego źródła przejmuje schładzany budynek, z kolei górnego – powietrze.

Aby z powodzeniem używać pompy ciepła jako klimatyzacji, niezbędne jest odpowiednie medium przekaźnikowe. Biorąc pod uwagę ryzyko kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu, nie zaleca się chłodzenia poprzez instalację grzejnikową. Pojawiające się na przedmiocie krople wody mogą prowadzić do uszkodzeń.

Powstający chłód może zostać z kolei dostarczony do pomieszczenia poprzez:

 • Instalację podłogową – stosowanie tego rozwiązania wymaga pełnej kontroli wilgotności pomieszczenia. W związku z dużą powierzchnią wymiany ciepła w tym przypadku zasilenie odbywa się przy temperaturze minimalnie wyższej od aktualnej temperatury rosy (18 – 20°C). To powoduje, że możliwe jest tylko nieznaczne schłodzenie obiektu.
 • Klimakonwektory.

Pompy ciepła klimatyzacja – klimakonwektory jako najskuteczniejsza metoda chłodzenia pomieszczeń

Klimakonwektor to nowoczesne urządzenie składające się z wymiennika ciepła oraz wentylatora. Do pierwszego z nich kierowany jest czynnik grzewczy lub chłodzący, drugie z kolei zapewnia intensywny przepływ powietrza z pomieszczenia przez wymiennik. Klimakonwektory są wyposażone w tacę ociekową oraz system odprowadzania skroplin. Z uwagi na sposób ich montażu możemy wyróżnić urządzenia wiszące, kanałowe, konsole oraz kasetony. Najczęściej stosuje się je w następującym układzie:

 • w pomieszczeniach dziennych (salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) umieszcza się klimakonwektor indukcyjny połączony z systemem kanałowym,
 • w małych pomieszczeniach gospodarczych montuje się klimakonwektory przysufitowe, ścienne, bądź kasetonowe,
 • tam, gdzie zawieszenie urządzenia nie jest możliwe, używa się klimakonwektory przypodłogowe.

Klimakonwektory są urządzeniami estetycznymi, zachowującymi nowoczesny design. Dzięki temu łatwo komponują się w przestrzeniach nowoczesnych, loftowych czy klasycznych.

Pompy ciepła klimatyzacja – zalety współpracy z klimakonwektorem

Pompa ciepła jako klimatyzacja najlepiej działa podczas współpracy z klimakonwektorem. Taki układ pozwala optymalnie zarządzać ciepłem i chłodem w mieszkaniu. Zapewnia także filtrowanie powietrza, co pomaga alergikom w okresie silnego pylenia. Ponadto klimakonwektory:

 • zużywają niewiele prądu, dzięki czemu ogrzewanie i schładzanie domu jest tańsze niż z wykorzystaniem klimatyzacji.
 • są przyjazne środowisku – w tym przypadku proces zmiany temperatury odbywa się z wykorzystaniem wody, a nie freonów, których emisja do atmosfery powoduje niszczenie warstwy ozonowej,
 • są kompaktowe i nie zabierają przestrzeni, ponieważ zazwyczaj są wbudowane w ściany lub sufity,
 • są wygodne w sterowaniu – za pomocą pilota możemy regulować temperaturę,
 • pozwalają szybko osiągnąć spodziewane efekty – skutki zmiany temperatury są odczuwalne niemal natychmiastowo, dużo szybciej niż z wykorzystaniem grzejników konwekcyjnych, ogrzewania podłogowego oraz klimatyzatora,
 • są dokładne – wbudowane termoregulatory zapewniają precyzyjne programowanie mikroklimatu otoczenia.

Pompa ciepła czy klimatyzacja – z klimakonkwektorem wybór jest prosty!

Sama pompa ciepła jako klimatyzacja sprawdza się przeciętnie. Dopiero użycie odpowiedniego środka przekazującego chłód sprawia, że urządzenie uzyskuje pełnię swoich możliwości. Wykorzystanie tradycyjnych grzejników może powodować uszkodzenia mechaniczne. Instalacja podłogowa ma z kolei swoje ograniczenia i przy bardzo wysokich temperaturach na zewnątrz tylko nieznacznie poprawi komfort w domu. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest montaż klimakonwektorów. Tego typu urządzenia są niewielkie i nie wymagają ingerencji w istniejący układ ogrzewania obiektu. Jeśli szukają Państwo firmy, która zaprojektuje i wykona instalację pompy ciepła (klimatyzacja i ogrzewanie) zachęcamy do kontaktu z ElektroSol! Jesteśmy w stanie wykonać zarówno urządzenia gruntowe, jak i powietrzne.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi