Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Efektywność pomp ciepła

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Efektywność pomp ciepła Sprzedaż pomp ciepła rośnie w całej Unii Europejskiej. Raport Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła z 2022 roku wskazuje, że dystrybucja wzrosła na przestrzeni…

Efektywność pomp ciepła

lip 27, 2022 | Poradniki

Efektywność pomp ciepła

Sprzedaż pomp ciepła rośnie w całej Unii Europejskiej. Raport Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła z 2022 roku wskazuje, że dystrybucja wzrosła na przestrzeni zaledwie 12 miesięcy aż o 34% do poziomu 2,18 milionów sztuk. Najszybciej rynek rozrasta się w Polsce, Irlandii, Włoszech i na Słowacji. Dziś dla inwestorów jest jasne, że warto montować OZE i nie ma realnej alternatywy. Głównym problemem stał się z kolei odpowiedni dobór urządzenia. W tym kontekście warto zadać sobie pytanie, od czego zależy sprawność pompy ciepła?

Jakie urządzenie wybrać? – efektywność energetyczna pompy ciepła

Rozwój dowolnej branży praktycznie zawsze skutkuje zalaniem rynku przez urządzenia różnej jakości. Obok produktów renomowanych marek pojawiają się sprzęty o właściwościach i parametrach odbiegających od wysokich standardów. W gąszczu kart katalogowych, certyfikatów, etykiet i deklaracji użytkowych łatwo popełnić błąd, który będzie oddziaływał na cały okres życia urządzenia. Nabywcy chcą mieć pewność, że kupiony produkt rozwiąże ich problemy z rosnącymi cenami paliw stałych i zapewni spokój na wiele lat. Z tego powodu warto dokładnie zbadać kluczowe właściwości proponowanego urządzenia, w tym w szczególności efektywność energetyczną pompy ciepła.

Od czego zależy sprawność pompy ciepła

Od czego zależy sprawność pompy ciepła? Od co najmniej kilku czynników, do których możemy zaliczyć:

  • Jakość pompy ciepła i podzespołów.
  • Różnicę temperatur.
  • Rodzaj pompy.
  • Rodzaj instalacji.

Pierwszy element nie wymaga głębszego komentarza. Im lepszej jakości sprzęt kupimy, tym jego wydajność będzie większa (szczególne znaczenie ma tu sprężarka). Sprawność będzie także odmiennie definiowana w pompach gruntowych, powietrznych i wodnych. Tu kluczowe znaczenie ma temperatura dolnego i górnego źródła (gdy ona spada, wskaźnik rośnie). Na efektywność działań naszego urządzenia wpływ będzie mieć także rodzaj instalacji zasilanej pompą ciepła. Jeśli do obsługi będą grzejniki, a nie ogrzewanie podłogowe automatycznie lepiej wyposażyć się w wyższej jakości sprzęt. Do określenia efektywności energetycznej pompy ciepła służą trzy podstawowe wskaźniki.

Pompa ciepła Jarosław – Współczynnik efektywności pompy ciepła COP

Efektywność pompy ciepła mierzymy przy użyciu trzech głównych wskaźników: COP, SCOP i SPF. Najpopularniejszym, choć w wielu przypadkach niemiarodajnym jest współczynnik efektywności pompy ciepła COP (Coefficient Of Performance). Podaje on stosunek ilości energii (ciepła) oddanej do instalacji grzewczej oraz ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Interpretując wynik na konkretnym przykładzie pompy ciepła o współczynniku COP 4 możemy powiedzieć, że z 1 kW energii elektrycznej otrzymać możemy 4 kW energii na potrzeby ogrzewania. Im wyższy jest zatem wynik COP, tym potencjalnie większe oszczędności dla budżetu domowego. Nie zawsze jednak wskaźnik jest miarodajny.

Przede wszystkim musimy upewnić się, że producenci obliczali wartość współczynnika efektywności pompy ciepła na podstawie tej samej normy. Obecnie stosowaną jest norma PN-EN 14511, a starszą jest PN-EN 255, według której wartości wskaźnika prezentowały się o kilka procent korzystniej. Warto też pamiętać, że COP uzyskiwany jest w badaniach urządzenia w konkretnych, zdefiniowanych warunkach laboratoryjnych. Każde odstępstwo od tych założeń (między innymi dotyczące temperatury zewnętrznej i temperatury zasilania współpracującej z pompą instalacji) zmienia także efektywność pompy ciepła. O ile w przypadku gruntownych pomp COP jest względnie rzetelny, o tyle dla najpopularniejszych rozwiązań wskaźnikiem bliższym rzeczywistym parametrom efektywności energetycznej pomp ciepła jest tak zwany SCOP.

Pompa ciepła Jarosław –Współczynnik efektywności pompy ciepła SCOP

SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) określa stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu jednorodzinnego w trakcie sezonu, do ilości prądu zużytego przez pompę ciepła w tym okresie. Wyznacza się go, przyjmując określone założenia na temat zmian temperatury zewnętrznej (określa się ile konkretnie godzin w ciągu typowego sezonu grzewczego panuje temperatura np. -5°C). Równie ważne jest założenie temperatury po stronie źródła górnego. Gotowa wartość współczynnika efektywności pompy ciepła SCOP pozwala obliczyć ile prądu będziemy zużywać w ciągu sezonu grzewczego.

Czy SCOP jest wskaźnikiem idealnym? Niestety nie, choć na etapie zakupu lepszego nie otrzymamy. Należy pamiętać o tym, że współczynnik przedstawia wartości szacowane, oparte na określonych założeniach. Czy są szanse, że te pokryją się z rzeczywistością? Raczej nie. Zmienność temperatur w klimacie umiarkowanym jest duża, stąd i odchylenia od przyjętego formatu obliczeń mogą, ale nie muszą być istotne. Zazwyczaj jest to zmiana w granicy kilku lub kilkunastu procent.

Pompa ciepła Jarosław – Współczynnik efektywności pompy ciepła SPF

Ostatnim wartym wzmiankowania wskaźnikiem określającym efektywność pompy ciepła jest SPF (Seasonal Performance Factor). Obliczamy go analogicznie jak SCOP, przy czym zamiast założeń podstawiamy rzeczywiste wyniki. Metodę możemy zatem zastosowań dopiero podczas użytkowania. W zamian uzyskujemy realne osiągnięcia, jakie jest w stanie zapewnić nam pompa ciepła.

Pompa ciepła Jarosław – podsumowanie

Efektywność pompy ciepła to jeden z najważniejszych parametrów określających jakość urządzenia. Podczas wyboru warto dokładnie zapoznać się z wartością współczynnika COP i SCOP. Im są one wyższe, tym praca produktu będzie bardziej wydajna. Jeśli nowe odnawialne źródło energii służyć nam będzie do ogrzewania pomieszczeń, c.w.u. oraz chłodzenia w okresie letnim, dobrze jest nabyć pompę renomowanej marki. Zachęcamy do kontaktu z doradcami ElektroSol. Jesteśmy firmą lokalną z Jarosławia, ale portfolio naszych realizacji sięga daleko poza granice województwa podkarpackiego. Świadczymy kompleksową usługę: od audytu energetycznego, przez montaż instalacji, aż do załatwienia wszelkich formalności.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi