Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła?

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła? Grzałka w pompie ciepła to bardzo ważne urządzenie, które pełni kilka istotnych funkcji. Z jednej strony zabezpiecza przestrzeń…

Dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła?

sie 21, 2022 | Poradniki

Dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła?

Grzałka w pompie ciepła to bardzo ważne urządzenie, które pełni kilka istotnych funkcji. Z jednej strony zabezpiecza przestrzeń domu, z drugiej wspomaga działanie systemu ogrzewania w momencie przekroczenia granicy biwalencji. Z punktu widzenia inwestora najważniejsze są dwie kwestie – czy grzałka będzie niezawodna oraz jakie koszty będzie generować. Między innymi na te dwie kwestie odpowiemy w niniejszym artykule.

Pompa ciepła podkarpackie – funkcja zabezpieczająca grzałki elektrycznej

Grzałka elektryczna jest szczególnie przydatna na samym początku użytkowania pompy ciepła. W nowym budownictwie niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy urządzenie jest już zainstalowane, natomiast budynek nie jest jeszcze wykorzystywany. Czy to przez opóźnienia związane z dostawami, czy przez rosnące koszty materiałów budowlanych, utrzymywanie pustostanu przez wiele zimowych miesięcy może zakończyć się trwałym uszkodzeniem szkieletu obiektu. W tym wypadku grzałka elektryczna ma za zadanie zabezpieczyć budynek przed nadmiernym przechłodzeniem.

Grzałka w pompie ciepła służy także do zabezpieczenia wody przed działaniem niskiej temperatury. Dzięki niej możliwe jest wstępne rozgrzanie systemu do temperatury minimalnej, przy której sprężarka może zostać uruchomiona w bezpieczny, niezagrażający wydajności i trwałości urządzenia sposób.

Pompa ciepła podkarpackie – funkcja źródła awaryjnego grzałki elektrycznej

Grzałka w pompie ciepła włącza się także w przypadku wystąpienia awarii urządzenia. Tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Dochodzi do nich najczęściej, gdy:

 • Na dworze panują ekstremalne warunki pogodowe.
 • Użytkujemy sprzęt wątpliwej jakości.
 • Nie przeprowadzamy regularnych przeglądów serwisowych.
 • Firma instalacyjna popełniła błąd montażowy.

Większość z nich da się całkowicie wykluczyć, jeśli zdecydujemy się na współpracę z doświadczonymi specjalistami.

Awaria chłodnicza urządzenia nie oznacza jednak, że nasz dom z miejsca zacznie się wychładzać. Grzałka elektryczna zaczyna wtedy pełnić funkcję źródła awaryjnego i dalej ogrzewa obiekt oraz wodę użytkową.

Pompa ciepła podkarpackie – funkcja źródła szczytowego grzałki elektrycznej

Dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła? Najczęściej dotyczy to sytuacji wspomagania pracy urządzenia podczas największych mrozów. Co to w praktyce oznacza? Pomocne może być zrozumienie pojęcia granicy biwalencji. Definiujemy ją jako temperaturę, poniżej której pompa ciepła generuje mniejszą moc chwilową, niż wynosi rzeczywiste zapotrzebowanie obiektu. Nie jest to więc jedna i stała wartość. Może się ona zmieniać w poszczególnych budynkach w zależności od:

 • Oczekiwanej przez użytkowników temperatury wewnętrznej.
 • Rodzaju instalacji grzewczej.
 • Docieplenia przegród zewnętrznych.
 • Mocy pompy ciepła.

Zazwyczaj temperatura biwalencji zawiera się w przedziale -5oC lub -13 oC. Praca układu termodynamicznego z równoległą pracą grzałki jest w tym wypadku zjawiskiem całkowicie typowym i co ważne zalecanym.

Dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła? – kilka faktów

Technologia współpracy pompy ciepła i grzałki elektrycznej została dopracowana do najdrobniejszego szczegółu. Działanie obu urządzeń pozwala zapewnić właściwy komfort cieplny, a jednocześnie podnosi sprawność całego układu. Jednocześnie jest to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie. Alternatywą jest w tym wypadku użycie pompy o większej mocy. Przewymiarowanie powoduje jednak szereg problemów w dłuższej perspektywie czasu, a krótkoterminowo jest po prostu droższe. Decydują o tym zarówno same koszty pompy o większej mocy, jak i eksploatacja większej sprężarki. Grzałka w pompie ciepła:

 • zmniejsza koszty początkowe,
 • redukuje wydatki podczas używania,
 • podnosi wskaźnik rzeczywistej efektywności energetycznej urządzenia,
 • zwiększa żywotność układu.

Pompa ciepła podkarpackie – kluczowy jest właściwy dobór urządzenia

Nabywca pompy ciepła chce dostać urządzenie trwałe, sprawne i bezobsługowe. Aby udało się spełnić wszystkie te wymagania, niezbędny jest właściwy dobór odpowiadający bieżącemu zapotrzebowaniu. Typowy doradca handlowy nie koniecznie musi znać się na szczegółach technicznych układu grzewczego. Dlatego tak ważne jest zaproszenie na audyt osoby z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Taką posiadają doradcy ElektroSol. Nie tylko doradzimy, jakiego producenta i moc urządzenia wybrać, ale odpowiemy także na pojawiające się wątpliwości, w tym dlaczego włącza się grzałka w pompie ciepła. Przeprowadzimy tez przez cały proces zdobywania finansowania. Dostępnych jest kilka programów wsparcia, w tym między innymi: Moje Ciepło, Mój Prąd, Czyste Powietrze, a każdy charakteryzuje się innymi warunkami brzegowymi. Wiemy jak z nich korzystać i chętnie się tą wiedzą dzielimy z naszymi klientami. Z nami montaż pompy ciepła w województwie podkarpackim jest bezpieczny.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi