Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Pompy ciepła – ogrzewanie i klimatyzacja w jednym

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Pompa ciepła jest częścią systemu ogrzewania i chłodzenia i jest instalowana poza domem. Pompy ciepła to maszyny cieplne wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej…

Pompy ciepła – ogrzewanie i klimatyzacja w jednym

sty 25, 2022 | Poradniki

Pompa ciepła jest częścią systemu ogrzewania i chłodzenia i jest instalowana poza domem. Pompy ciepła to maszyny cieplne wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub energii cieplnej.

Podobnie jak klimatyzator, pompa ciepła może chłodzić Twój dom, ale jest również w stanie zapewnić ciepło. W chłodniejsze miesiące pompa ciepła pobiera ciepło z zimnego powietrza na zewnątrz i przenosi je do wnętrza, a w cieplejszych miesiącach wyciąga ciepło z powietrza w pomieszczeniu, aby schłodzić dom. Są zasilane energią elektryczną i przekazują ciepło za pomocą czynnika chłodniczego, aby zapewnić komfort przez cały rok.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Gdzie jest fenomen urządzeń zwanych pompami ciepła? Otóż fenomen tego rozwiązania leży w tym, że powietrzna pompa ciepła wytwarza 3kW energii cieplnej wykorzystując przy tym 1kW energii elektrycznej. Istnieje również możliwość podłączenia klima konwektorów do współpracy z powietrzną pompą ciepła i cieszyć się idealna temperaturą w upalne dni.

Jak pompa ciepła chłodzi i jak ogrzewa dom?

Pompy ciepła nie wytwarzają bezpośrednio ciepła. Rozprowadzają je z powietrza lub gruntu i wykorzystują czynnik chłodniczy, który krąży między klimakonwektorem wewnętrznym (urządzeniem uzdatniania powietrza) a sprężarką zewnętrzną, aby przenosić ciepło.

Tryby chłodzenia i ogrzewania pompy ciepła:

  • W trybie chłodzenia pompa ciepła pochłania ciepło w domu i oddaje je na zewnątrz.
  • W trybie ogrzewania pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu lub powietrza zewnętrznego (nawet zimnego) i oddaje je do wnętrza.

Jak sprawdzić czy mój dom nadaje się pod pompę ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, do którego doboru potrzebujemy wiele składowych. Teoretycznie każdy budynek nadaje się do montażu pompy ciepła, lecz w niektórych przypadkach należy zrobić drobne modernizacje. Im lepiej wyizolowany dom, tym pompa ciepła pobierze mniej energii elektrycznej do ogrzania budynku.

Jaką temperaturę wytwarza pompa ciepła?

Pompy ciepła pracują na niskim parametrze, co oznacza, że najlepiej pracują z rodzajem instalacji, na która podaje się stosunkowo niską temperaturę jak np. ogrzewanie płaszczyznowe (podłogówka).

Efektywność pompy ciepła przy takim rozwiązaniu jest najwyższa.

Zmienia się to, jeśli instalacja opiera się na standardowych grzejnikach. Pompa ciepła współpracuje z grzejnikami lecz wielkość grzejnika musi być odpowiednio dobrana do kubatury pomieszczenia. Wielu klientów zastanawia się jak działa pompa ciepła przy minusowych temperaturach. Pompa ciepła typu powietrze-woda zawsze posiada wbudowaną grzałkę, którą wspomaga się przy bardzo niskich temperaturach.

Co to jest powietrzna pompa ciepła typu powietrze – woda?

Pompa ciepła powietrze – woda nazywana potocznie „powietrzna pompa ciepła” to urządzenie wykorzystujące powietrze jako dolne źródło wymiany energii w układzie chłodniczym. Budową bardzo zbliżone do zwykłego klimatyzatora ściennego lecz różni się wydajnością i odwróconym układem chłodniczym. W przeciwieństwie do klimatyzatora, pompa ciepła nie wyrzuca ciepła na zewnątrz lecz ciepło pozostawia wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu możemy ogrzewać budynek lub korzystać z ciepłej wody użytkowej.

Zobacz również krótki film z naszej realizacji pompy ciepła zainstalowanej u naszego Klienta z Rzeszowa.

Pompy ciepła Rzeszów

Gdzie najlepiej zainstalować pompę ciepła?

Pompy ciepła są wydajniejsze w łagodniejszych klimatach, gdzie temperatura zwykle nie spada poniżej zera. W chłodniejszych regionach można je również łączyć z piecami w celu energooszczędnego ogrzewania we wszystkie, z wyjątkiem najzimniejszych dni. Gdy temperatura na zewnątrz spadnie mocno poniżej zera, system użyje pieca do wytwarzania ciepła i ogrzeje tym samym budynek.

Ten rodzaj systemu jest często nazywany systemem dwupaliwowym – jest bardzo energooszczędny i opłacalny.

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem i montażem pomp ciepła we własnym gospodarstwie domowym czy przedsiębiorstwie zapraszamy do kontaktu.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi