Pompy ciepła Rzeszów • Fotowoltaika • ElektroSol

Energia odnawialna Rzeszów i Okolice

ElektroSol

ul. Zbożowa 7
37-500 Jarosław
NIP: 8133626607

Telefon

+48 667 286 216

E-mail
d.marciak@elektrosol.pl

Zalety pomp ciepła

Odnawialne źródła energii • Rzeszów
Zalety pomp ciepła Rynek pomp ciepła rozrasta się bardzo dynamicznie. W samym tylko 2021 roku sprzedano w Polsce blisko 93 tysiące tego typu urządzeń. To…

Zalety pomp ciepła

cze 8, 2022 | Poradniki

Zalety pomp ciepła

Rynek pomp ciepła rozrasta się bardzo dynamicznie. W samym tylko 2021 roku sprzedano w Polsce blisko 93 tysiące tego typu urządzeń. To 80% więcej niż jeszcze rok wcześniej. Z czego wynika tak duża popularność pomp ciepła? Jakie są ich zalety? Czy warto już dzisiaj zdecydować się na wymianę swojego źródła ciepła?

Pompa ciepła powietrzna – kiedy warto zastosować?

Pompa ciepła powietrzna sprawdzi się w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. Szeroka gama modeli, mocy i typów pozwala na dopasowanie takiego rozwiązania, które pokryje nasze zapotrzebowanie na ciepło w 100%. Z ekonomicznego punktu widzenia, najlepiej jeśli pompa działa w obiekcie z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania urządzenia o mniejszej mocy, co przekłada się na niższą wartość inwestycji. Dobrze sprawdzają się także inne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego, takie jak: sufitowe, czy ścienne. Pompa ciepła będzie również optymalnym wyborem, gdy w domu brakuje miejsca do zaadaptowania na cele kotłowni. Montaż jednostki wewnętrznej i zasobnika zabiera dużo mniej przestrzeni niż tradycyjne piece węglowe czy kotły na pellet.

Pompa ciepła powietrzna – zalety

Montaż pompy ciepła to wyraz troski o środowisko naturalne. Energia cieplna pochodzi w tym wypadku ze źródeł odnawialnych, a w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne zanieczyszczenia, pyły czy odpady. Jakie inne korzyści czerpią użytkownicy pomp ciepła?

 • Oszczędności – montaż nowego źródła ogrzewania to oszczędność generowana w co najmniej kilku miejscach. Nowe budownictwo z pewnością doceni brak konieczności budowy kotłowni i komina. Wszyscy użytkownicy odczują także niższe rachunki płacone za przygotowanie ciepłej wody użytkowej i utrzymanie optymalnej temperatury w domu.
 • Wygodapompa ciepła powietrzna nie wymaga bieżącej obsługi. Nie ma też konieczności gromadzenia paliw kopalnych i szukania najtańszego dostawcy.
 • Bezpieczeństwo – użytkowanie instalacji gazowych, paliwowych czy olejowych jest obarczone ryzykiem zaczadzenia czy nawet wybuchu. Przy pompie ciepła tego typu niebezpieczeństwa nie występują.
 • Wielofunkcyjność – omawiane urządzenie może służyć do ogrzewania domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenia.
 • Wydajność – przy zleceniu regularnych przeglądów serwisowych, pompa ciepła może działać nawet ponad 25 lat.
 • Możliwość współpracy z fotowoltaiką – dzięki takiemu sprzężeniu, ogrzewanie domu jest praktycznie bezkosztowe.
 • Estetykapompa ciepła powietrzna jest urządzeniem kompaktowym i nowoczesnym. Nie generuje też brudu w otoczeniu.

Pompa ciepła cena – czynniki?

Jeszcze do niedawna montaż pompy ciepła zarezerwowany był dla grupy najlepiej zarabiających Polaków. Ich ceny były nawet kilkunastokrotnie wyższe niż kotła na pellet! To jednak przeszłość!

Obecnie to rozwiązanie jest w zasięgu większości mieszkańców, o czym najlepiej przekonują statystyki dotyczące liczby montowanych powietrznych pomp ciepła. Cena pompy ciepła zależy od kilku czynników, do których zaliczamy:

 • lokalizację domu,
 • technologię budowy obiektu (grubość przegród, rodzaj stolarki okiennej),
 • sposób ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, tradycyjne grzejniki),
 • dodatkowe akcesoria (np. termostaty, moduł Wi-Fi),
 • producenta,
 • zużycie energii cieplnej (im większa liczba mieszkańców, tym większe urządzenie będzie konieczne).

Pompa ciepła – dofinansowanie

Zwiększenie udziału OZE w pozyskiwaniu energii to jeden z priorytetów polityki gospodarczej Polski. Z tego powodu przygotowano szereg możliwości, polegających na dotowaniu przedsięwzięć proekologicznych. Największym z nich jest program Czyste Powietrze.

W tym wypadku wysokość wsparcia uzależniona jest od dochodów beneficjenta i może wynieść nawet do 90% kosztów kwalifikowanych! Nabór do programu realizowany jest w trybie ciągłym. Oprócz niego podatnicy mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. To specjalne narzędzie finansowe przygotowane przez resort finansów, w ramach którego można odliczyć od należnego podatku dochodowego wydatki związane z termomodernizacją budynków mieszkalnych, w tym zakup i montaż pompy ciepła. Dofinansowania mogą pochodzić też z innych źródeł – warto tu wspomnieć program Mój Prąd.

Jeśli szukają Państwo doradcy energetycznego, który przygotuje projekt, przeprowadzi montaż i zajmie się formalnościami związanymi z dofinansowaniem, zapraszamy do kontaktu z ElektroSol!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Tagi